MASTER FLUX AS 3000 sedacja wziewna




Co to jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu N2O jest coraz popularniejszą metodą walki z lękiem przed leczeniem stomatologicznym.


Procedura sedacji:

1. Dopasowanie maseczki rozmiarem do pacjenta. 


W przypadku dzieci, zalecamy pojawienie się z dzieckiem w gabinecie i wcześniejszy zakup maseczki. Maseczki dostępne są w 3 rozmiarach oraz różnych zapachach, które dziecko będzie mogło samo wybrać. Na każdej maseczce jest również naklejka - nagroda dla Małego Pacjenta. Otrzymają Państwo pisemną, pełną procedurę przygotowania się do zabiegu. Będzie również czas na zabawy oddechowe z wykorzystaniem maseczki, mające na celu lepsze przygotowanie dziecka do zabiegu z użyciem sedacji.


2. Sedacja wziewna w gabinecie.

Przed rozpoczęciem leczenia, poprosimy Państwa o podanie maseczki, która zostanie zamontowana w urządzeniu MASTER FLUX PLUS 3000. Następnie poprosimy o założenie maseczki. Maseczka musi szczelnie przylegać do twarzy. Oddychamy i wydychamy powietrze nosem.

1. Oddychanie nosem - podanie czystego tlenu przez 1 minutę.

2. Sedacja wziewna - podanie podtlenku azotu i tlenu. Podanie znieczulenia, jeśli jest taka konieczność. Rozpoczęcie leczenia.

3. Zakończenie zabiegu - podanie czystego tlenu przez 1 minutę. Gaz rozweselający powrócił do Polski stosunkowo niedawno, albowiem stosowany jest od 1995 roku. Jest szczególnie popularny w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Szwajcarii. Uspokojenie gazem rozweselającym jest bardzo bezpieczne i nieszkodliwe. Uspokojenie uzyskuje się poprzez wdychanie podtlenku azotu i dużej ilości tlenu za pomocą maseczki zakładanej na nos. Usta pozostają odkryte. Gaz rozweselający nie ma zapachu.


Zalecenia dla pacjentów:

  • nie jeść co najmniej 2-3 godz. przed zabiegiem,
  • drogi oddechowe muszą być drożne,
  • dzieci muszą przyjść z rodzicem lub dorosłym opiekunem,
  • nie zakładamy ciasnych ubrań,
  • nie zdejmujemy maseczki samodzielnie, o zdjęciu maseczki decyduje personel,
  • nie rozmawiamy w trakcie zabiegu - dotyczy to zarówno pacjenta jak i jego otoczenia, w tym rodziców dziecka - ograniczamy się do krótkich poleceń, komunikatów, nie prowokujemy do rozmowy, nie zadajemy pytań - gaz jest wówczas szybciej usuwany z organizmu i jego działanie nie jest skuteczne,
  • oddychamy głęboko i spokojnie - szybkie, płytkie oddychanie sprawia, że działanie sedacji nie jest w pełni skuteczne, a oddychanie przez usta skutkuje brakiem działania sedacji.


Sedację wziewną zwaną potocznie gazem rozweselającym, można podawać dorosłym i dzieciom w każdym wieku. Jedynym warunkiem jest wymóg współpracy dziecka. Nie zakładamy maseczki nosowej na siłę. Płacz i katar są przeciwwskazaniem do zabiegu sedacji - drogi oddechowe nie są wówczas drożne.

Praktycznie zabiegi udają się u dzieci 3 – 4 letnich. Uspokojenie wziewne zalecane jest szczególnie dla dzieci i dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem lub np. przed zastrzykiem.

Pacjenci odczuwają bardzo przyjemne oszołomienie, są rozluźnieni. Jednocześnie kontakt z lekarzem i personelem jest bardzo dobry, pacjent świadomie reaguje na polecenia. Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej redukcji lęku, wykazuje także lekkie działanie znieczulające, dzięki czemu małe wypełnienia, mogą zostać wykonane bez dodatkowego znieczulenia, tylko w trakcie działania gazu.

 

Nie ma ograniczeń czasowych – praktycznie sedację stosuje się tak długo, jak jest to konieczne do wykonania zabiegu. Nie ma szczególnych zastrzeżeń co do częstości stosowania. Gaz przestaje całkowicie działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia. Nie podaje się gazu rozweselającego kobietom w 1. trymestrze ciąży.